شهر هوشمند و خانه هوشمند

بسیاری از شهرهای سراسر جهان از زیرساخت های پوسیده رنج می‌برند. جاده‌ها در وضعیت مناسبی نیستند، خطوط راه‌آهن در حال نابود شدن هستند. پل‌ها کهنه و ناامن شده‌اند و این موارد باعث به وجود آمدن انواع خسارت جانی و مالی شده است.

از طریق فن‌آوری اینترنت اشیاء می‌توان حسگرهایی در این مناطق تعبیه کرد تا گستره وسیعی از اطلاعات را به ما بدهد، از جمله میزان تخریب، افزایش جریان ترافیک روزانه، مشکلات ایمنی که می‌تواند منجر به آسیب‌های جمعی و یا از دست دادن زندگی شود.

به عبارت ساده، با استفاده از فن‌آوری IOT، شهرها و شهرداری‌ها قادر به نظارت بهتر بر شرایط زیرساخت خود، و مدیریت بهتر آن منابع، هدایت برای بهبود ایمنی و غیره هستند.

امنیت :

با رشد جمعیت، نیاز به بهبود امنیت نیز افزایش می‌یابد. سیستم‌های بیومتریک، ابزار بهبود امنیت و رفاه مالکان، صاحبان مشاغل، کارگران، کارمندان دولت و بسیاری دیگر را ارائه می‌کنند.

کاهش استفاده از انرژی:

شهرهای ما نسبت به گذشته بیشتر تشنه قدرت هستند. بیشتر این انرژی از منابع غیر تجدیدپذیر مانند نفت تشکیل می‌شود. حتی شهرهایی که دسترسی به منابع نسبتا تجدید پذیر مانند برق آبی یا تولید انرژی هسته‌ای دارند نیز از کاهش تقاضای انرژی خام بهره‌مند شده اند.

فن‌آوری IOT قابلیت بسیار زیادی را برای کاهش مصرف انرژی، به ویژه لامپ‌های کم‌مصرف و اتاق‌های
سرمایش / گرمایش، ارائه می‌دهد که در حال حاضر استفاده نمی‌شود.

با تمرکز بر روی نورپردازی / گرمایش، شهرها می‌توانند به طور چشمگیری تقاضای خود را در شبکه انرژی کاهش دهند.

توسعه و نصب شبکه‌های هوشمند امکان بهبود قابلیت‌های ارتباطی را در تمام مناطق شهری فراهم می‌کند.

این امکان وجود دارد که چیزهایی مانند چراغ‌های راهنمایی برای ارتباط با شورای شهر یا آژانس مسئول و برای شبکه‌های داخل پارک‌های شهری از این تکنولوژی استفاده کنند.

آمادگی اضطراری و آگاهی محیطی:

فن‌آوری هوشمند در داخل شهرها می‌تواند در آمادگی اضطراری و ارتقای آگاهی محیطی مفید واقع شود. به عنوان مثال، حسگرها می‌توانند اشیاء را از تغییر فشار جوی و کمک به پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی، آگاه کند.

جریان ترافیک و جلوگیری از انسداد:

یکی از مهم‌ترین معضلات شهرها مدیریت جریان ترافیک می باشد. شهرهای امروزی در ازدحام ترافیک
فرورفته اند، اما فن‌آوری اینترنت اشیاء توانایی مدیریت بهتر جریان ترافیک در مراکز شهری و بزرگراه‌ها را دارد.

سنسورها می‌توانند همه چیز را از تعداد وسایل نقلیه که از یک نقطه خاص با وزن خاص به نقطه دیگری منتقل می شوند بررسی کنند. این قضیه می‌تواند نقشی در دست یابی به نتایج مهم مانند کاهش خشم ترافیک و حتی به طور بالقوه تاثیرات منفی ساعت شلوغی را به طور کامل حذف کنند.

بهبود ایمنی، بهبود مدیریت جاده و تعمیر و نگهداری، کاهش زمان صرف‌شده  و…. تنها نوک کوه‌یخ می‌باشد. در حالی که همه این قضایا دلایل مهمی برای اتخاذ فن‌آوری هوشمند در شهرها هستند، حرکت به سمت مدیریت بهتر ترافیک، یکی از مهم‌ترین نقاط شروع برای شهرهایی است که علاقه‌مند به آزمایش فن‌آوری IOT هستند.

اینترنت و وضعیت‌های ترافیکی در شهرهای ما:

تکنولوژی هوشمند در حال حاضر تاثیر عمده‌ای بر ترافیک دارد. با نگاه به برخی از مهم‌ترین موارد استفاده کنونی و مزایای آن‌ها و همچنین راه‌های حیاتی که شهرهای هوشمند از فن‌آوری IOT در آینده برای مدیریت بهتر جریان ترافیک و جلوگیری از تراکم در خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و جاده‌ها استفاده می‌کنند.

در حال حاضر، شهرهای ما شاهد نوسان جمعیت هستند. این امر منجر به وسایل نقلیه بیشتری در جاده‌های ما می‌شود.

این وسایل نقلیه در جاده‌ها باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل:

  • افزایش چشمگیر تصادفات
  • زمان انتظار طولانی برای مسافران
  • دوره‌های طولانی‌تر ترافیک و رشد ساعت شلوغی در بسیاری از شهرها
  • افزایش رانندگی در خیابان های یکطرفه
  • افزایش مقدار زباله های منجر به تصادف در جاده‌ها